فیلتر شنی
مقالات و دانستنی های جالب

فیلتر شنی

ارسال شده در اکتبر 9, 2019 در 11:27 ق.ظ توسط / No Comments

فیلتر شنی چه نقشی در تصفیه ی آب دارد؟

فیلتر شنی یکی از قدیمی ترین و ابتدایی ترین روش های تصفیه آب می باشد که از دیرباز تا به امروز کاربرد وسیعی در صنعت تصفیه کردن آب داشته است.

وظیفه اصلی فیلتر شنی حذف و جداسازی ذرات معلق از آب می باشد.

این فیلترها در دو نوع کلی ثقلی (Gravity) و فشاری (Pressure) ساخته می شوند.در نوع ثقلی ، آب از بالا وارد فیلتر شده و به وسیله شتاب جاذبه زمین به خودی خود از میان شن ها عبور می کند و در نوع فشاری ، آب بوسیله پمپ تامین فشار با فشار از میان شن ها عبور می کند.

فیلتر  فشاری نیز در دو نوع تند فشاری  (Rapid) و کند فشاری (Slow) ساخته می شوند که در این میان فیلترهای تند فشاری بیشترین کاربرد را در سیستم های تصفیه ی آب دارند.

جنس این فیلترها بنا به کاربرد می تواند فلزی و یا فایبرگلاس  (FRP) باشد.

 

انواع فیلتر شنی تند فشاری (Rapid Sand Filter) در تصفیه ی آب :

 

فیلتر شنی تک بستره (Single Media Filter)

فیلتر شنی دو بستره (Dual Media Filter)

فیلتر شنی چند بستره (Multi Media Filter)

 

فیلتر شنی تک بستره (Single Media Filter) :

این نوع فیلترها تنها از یک بستر ماسه (سیلیس) با یک نوع دانه بندی تشکیل شده است. در این نوع فیلترها به دلیل یکسان بودن سایز (دانه بندی) ماسه ها ، ذرات معلق در بالاترین سطح ماسه به دام می افتند و باقی لایه های ماسه بلا استفاده می ماند ، که این یکی از معایب فیلترهای تک بستره به حساب می آید.

 

فیلتر شنی دو بستره (Dual Media Filter) :

در این نوع فیلتر از دو بستر جهت حذف ذرات معلق استفاده می شود.معمولا بستر بالایی از جنس آنتراسیت و بستر پایینی از جنس ماسه (سیلیس) دانه ریز می باشد.

 

فیلتر شنی چند بستره (Multi Media Filter) :

در این نوع فیلتر از سه یا بیش از سه بستر جهت حذف ذرات معلق استفاده می شود.در این فیلتر به ترتیب از بالا به پایین از بسترهای آنتراسیت ، ماسه و گارنت استفاده می شود.این نوع فیلتر بیشترین دقت حذف را در میان صافی های شنی دارا می باشد.

 

شستشوی فیلتر  : در این فیلترها به دلیل به دام افتادن ذرات معلق درون بسترها ، پس از مدتی راندمان آنها کاهش یافته و به اصطلاح اشباع می شوند . در این مواقع بوسیله شست و شوی معکوس (Back wash) فیلترهای شنی می توان آنها را به شرایط کاری اولیه بازگرداند.معمولا در این فیلترها ، پنچاه درصد از فضای کلی مخزن را برای عملیات BackWash  خالی نگه می دارند ، زیرا در موقع شست و شوی معکوس ، بسترها از جای خود بلند شده و به اصطلاح Expand می شوند و به همین دلیل نیازمند فضای خالی می باشند تا به صورت کامل از هم گسسته شوند.

برای شستشوی فیلتر  می توان از Backwash  آب اکسیژنه و یا دوز بالای ازن یا اسید استفاده نمود.

 

شرکت پاسارگاد صیام ارائه دهنده انواع دستگاه فیلتر شنی برای کاربردها و ظرفیت های مختلف در انواع فلزی و فایبرگلاس (FRP) می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *