مقالات و دانستنی های جالب

دیونایزر

ارسال شده در اکتبر 13, 2019 در 10:29 ق.ظ توسط / No Comments

دیونایزر

دیونایزر دستگاهی می باشد که برای تولید آب فوق خالص (Ultra Pure Water) مورد استفاده قرار می گیرد.این سیستم با یون زدایی کامل آب ، هدایت الکتریکی الکتریکی آب را به زیر 1 میکروزیمنس می رساند.

دیونایزر در گذشته تنها با استفاده از رزین های تبادل یونی به خالص سازی آب ها می پرداخت ، اما امروزه دستگاه های دیونایزر تلفیقی از سیستم اسمز معکوس RO و رزین های تبادل یونی می باشند.ممبران اسمز معکوس RO قادر به حذف ذرات موجود در آب با دقت 0001/0 میکرون می باشد ، در این دستگاه آب پس از عبور از سیستم اسمز معکوس (ممبران RO) وارد ستون های رزینی می شود که معمولا ترکیبی از ستون های آنیونی و کاتیونی و یا ستون هایی از رزین میکس شده می باشند.

از مزایای دستگاه دیونایزر تلفیقی اسمز معکوس و رزین تبادل یونی نسبت به سیستم هایی که تنها از رزین های تبادل یونی برای خالص سازی آب استفاده می کنند می توان به هزینه اولیه و هزینه نگهداری پایین تر ، دقت خالص سازی فوق العاده بالاتر ، امکان دریافت آب با هر میزان شوری ، حتی آب هایی با شوری بالا مانند آب های لب شور و آب دریا ، ظرفیت تولید بسیار بالاتر ، راندمان بالاتر و طول عمر بیشتر رزین ها اشاره کرد.

 

معمولا این سیستم ها از نظر دقت تصفیه و ظرفیت تولید در دو اسکیل آزمایشگاهی و صنعتی طراحی و ساخته می شوند که عمدتا سیستم های آزمایشگاهی به صورت یک پکیج درون یک باکس قرار داده می شوند.

از آب فوق خالص تولید شده طی این فرایند می توان در کلیه آزمایشات نانوتکنولوژی ، آزمایشات HPLC ، صنایع داروسازی و سرم سازی ، کارخانجات تولید آب مقطر ، صنایع مواد غذایی ، صنایع آرایشی و بهداشتی ، صنایع الکترونیک و باتری سازی ، آب ورودی به بویلرها ، صنایع آبکاری و رنگسازی ، سیرکوله آب خنک کاری مدارات الکترونیکی و همچنین حلال های مورد نیاز در آزمایشگاه ها استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *